Zápal mozgových blán

Zápal mozgových blán

Zápal mozgových blán alebo odborne povedané meningitídu vyvolávajú predovšetkým baktérie, vírusy, plesne alebo parazity. Meningitída je závažná choroba, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Táto choroba spôsobuje opuch mozgu a miechy a tak znižuje prísun kyslíka a živín do nervového tkaniva a môže zapríčiniť odtok mozgu a následnú smrť. Väčšiemu riziku vzniku zápalu mozgových blán sú vystavení mladí ľudia vo veku 15 – 24 rokov, ďalej starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Ochorenie sa môže rozširovať najmä nádchou, kašľom ale aj bozkávaním.

Prvé príznaky sú veľmi podobné obyčajnej chrípke. Príznačné sú silné a dlho pretrvajúce bolesti hlavy alebo kĺbov, zvýšená teplota, ospalosť ako aj svetloplachosť a zmätenosť. V neskoršom štádiu ochorenia sa môže vyskytnúť stvrdnutie šije alebo sa môžu objaviť drobné krvácania do kože tzv. petechie.

Pri podozrení na zápal mozgových blán treba neodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Liečba si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu v nemocnici. Menej nebezpečnejšia je vírusová meningitída, pri ktorej sa podávajú lieky na zníženie horúčky a lieky proti bolesti. Meningitída spôsobená baktériami je veľmi nebezpečná a vo väčšine prípadov spôsobuje trvalé postihnutie mozgu a miechy alebo aj smrť.

Iba očkovaním malých detí vo veku jedného roka, hlavne v jarných a zimných mesiacoch sa riziko vzniku zápalu dá znížiť.

K liečbe choroby píše zdravotnícky portál zdravoteka.sk/choroby/zapal-mozgovych-blan/ nasledovné:

Pre čo najlepšiu šancu na úspešnú liečbu je dôležitá skorá diagnostika a rýchle začatie liečby. Pri vírusovom pôvode meningitídy sa podávajú najmä lieky určené na tlmenie symptómov, čiže ide o lieky na tlmenie bolesti hlavy, znižovanie teploty, taktiež sa podávajú kortikosteroidy proti vzniku opuchom a edémov, ktoré najviac môžu ohroziť pacientov zdravotný stav a dôležité je aj dostatočné zavodnenie organizmu. Ak prešiel zápal z inej časti tela, musí sa liečiť aj ten.

Z toho vyplýva, že treba začať s liečbou skutočne čo najrýchlejšie a ak máte podozrenie, treba okamžite vyhľadať lekára.

Odborný portál primar.sme.sk/c/4117232/bakterialny-zapal-mozgovych-blan-meningitida.html píše:

Terapia meningitídy musí byť nasadená ihneď a bezodkladne. V ideálnom prípade nastáva po dôkaze pôvodcu cielene, intravenózne najlepšie účinným antibiotikom. Na infekcie spôsobené meningokokmi a pneumokokmi sa ešte stále môže zvoliť penicilín G, proti haemophilus influenzae sa naproti tomu používa cefotaxim.

Takže je ideálne podať injekciu, priamo do žily.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.