Zápal krvi

Zápal krvi

Zápal krvi alebo „otrava krvi“ je hovorové označenie pre zápal miazgovodov alebo odborne povedané pre lymfangitídu. Toto ochorenie je veľmi zriedkavé, no nie nebezpečné.

Lymfangitída na seba zvyčajne upozorní výrazným opuchom, čiže lymfedémom v oblasti, ktorá je postihnutá zápalom. Príznačné je aj objavenie sa červeného pásu pod kožou, ktorý smeruje k srdcu. Preto lymfangitída dostala aj ľudové pomenovanie otrava krvi.

Za vznik ochorenia krvi sú zodpovedné najmä baktérie a to stafylokoky a streptokoky no niekedy môžu zápal spôsobiť aj plesne, ktoré sa väčšinou vyskytujú medzi prstami na nohách.

Lymfa je tekutina svetlo žltej farbu, ktorú tvorí lymfatická plazma a biele krvinky. Lymfatické cievy sa pridružujú k cievnemu systému. Obsahujú tekutinu lymfu, ktorej zloženie sa mení podľa toho, z ktorého tkaniva vychádza. Lymfatické cievy sú stavebnou súčasťou lymfatického obehu, v ktorom veľmi pomaly cirkuluje miazga. Lymfatický obeh sa od krvného obehu líči tým, že nemá hnaciu pumpu. Keďže lymfatický obeh nemá hnaciu pumpu môže dôjsť k uzavretiu lymfatických ciev môže a následne k výronu tekutiny z miazgovodov do okolitého tkaniva, čo spôsobuje tlak v postihnutých cievach. V postihnutej oblasti výronom vzniká viditeľný opuch, ktorý sa lekársky označuje aj ako lymfedém.

Aby lekár mohol začať liečbu musí urobiť kompletné vyšetrenie a zistiť, čo vyvolalo túto chorobu. Liečba je postavená na užívaní antibiotík, najčastejšie lekár predpíše Penicilín typu V alebo G.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

 • Zápal kože Zápaly kože vyvolávajú predovšetkým  hnisotvorné mikróby alebo sú […]
 • Zápal kĺbov Zápal kĺbov, lekársky zvaný artritída, je sprevádzaná rannými […]
 • Zápal svalov Zápal svalov je ochorenie, ktoré sprevádza veľká bolesť. Vznik […]
 • Zápal ciev Vznik tohto zápalového ochorenia ciev spôsobuje zhoršenie prietoku […]
 • Chronické zápaly Chronických zápalov existuje nespočetné množstvo. Takmer z každého […]

Skúsenosti a názory:
4 názory na “Zápal krvi

 1. Alžbeta

  mne tiez zistili zápal v krvy 37,5 .%.Chcela by som vedieť ze čim to je prečo to zniklo a ako sa to da liečit.?Už som po tretom baleni antibiotika a teraz už takmer všade msm zápali…:( Vye midakto poradit ?Dakujem.

 2. Alžbeta

  Dobry den.Chcela bysom sa informovat ze aj umna je zistili zapal v krvy37,5 %.a chcela bysom vediet ako to zniklo a ako to da vyliečit?

 3. iveta

  dobry den chcela by som sa spitat mojej dcere zistili vyssi stupen zapal v krvi stalo sa to tak moju dceru davnejsie napadli a dostala uder do dosa boleloju to no bala sa ist k lekarovi tyzden na to nevedela dychat nos mala zapchaty a dusila sa ked ze sa bala doktorov a nechcela nikomu o tom povedat zanechala to tak az po 3mesiacoch pocitovala ze jej nieco z nosa tecie rovno do hrdla a ona to stale prehltavala a nevedala to nijak vyplut stale jej to tieklo hrdlom dole po stvrtom mesiaci navstivila doktora a on jej povedal ze ma zapal nosnych dutin a ze tam ma zrazeninu z krvou a hnisom nasadil jej antibiotika no po mesiaci musela spet na kontrolu atam jej povelali ze ma crp6najvysi stupen zapal v krvi velmi by som chcela vediet ci sa to da vyliecit a aka je to choroba co to vlastne je dakujem budem velmi stastna ak mi odpisete iveta,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.