Zápal žily

Zápal žily

Zápalmi žíl alebo flebiditou bývajú postihnuté väčšinou dolné končatiny, pretože tlak pulzujúceho srdca je na spiatočnej ceste do srdca a pľúc oveľa menší a tieto žily sú rozložené po celom tele a musia pri preprave krvi prekonávať odpor zemskej príťažlivosti. Tak dochádza k nahromadeniu krvi predovšetkým v dolných končatinách. Týmto ochorením trpí asi 20 % žien a 10 % mužov.

Rozlišujeme dva typy zápalu žíl a to:

–          na zápal povrchových žíl – tromboflebidita

–          zápal hlbokých žíl – flebotrombóza.

Tromboflebidita je príznačná začervenaním a stvrdnutím žily, koža okolo zápalu býva teplejšia ako zvyšná časť tela, postihnuté miesto je na dotyk veľmi bolestivé. Postihnutá oblasť svrbí, no nikdy nedochádza k opuchu celej končatiny. Liečba tromboflebilidy je založená predovšetkým na prikladaní studených obkladov na postihnuté miesto, stiahnutí končatiny elastickým obväzom alebo pančuchou. Pri liečbe sú podávané aj protizápalové masti a z liekov sa užíva Ibalgin. Ak má pacient teplotu je nevyhnutné nasadenie antibiotík.

Pre flebotrombózu je charakteristický opuch celej končatiny, bolesť, zvýšená náplň žilového riečišťa alebo modravosť  postihnutej končatiny. Liečba flebotrombózi si vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici. Pacientovi je podávaní liek heparin v infúzií do žily. Ten sa podáva 5 – 7 dní a potom pokračuje liečba liekmi na zriedenie krvi. Pri flebotrombóze môže pacient podstúpiť aj chirurgický zákrok.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.