Zápal žalúdka

Zápal žalúdka

Zápal žalúdku spôsobuje podráždenie alebo porušenie žalúdočnej sliznice. Alkoholizmus, stres, chronické zvracanie a časté užívanie liekov, ktoré poškodzujú sliznicu žalúdka ako je napríklad aj Acilpirin spôsobuje podráždenie a následne zápal žalúdka.

TIP: Viac informácií o Gastritíde sa dočítate na Zdravotéka – Zápal žalúdku.

Gastritída alebo zápal žalúdka sa môže objaviť aj v dôsledku infekcie Helicobacterem pylori alebo častou konzumáciou tučných a korenistých jedál.

Pri zápale žalúdka rozlišuje dve formy:

–          akútny zápal žalúdka,

–          chronický zápal žalúdka.

Ťažké ochorenia, stresové situácie alebo náročné operácie majú za následok vznik akútneho zápalu žalúdka. Akútna gastritída sa prejavuje špecifickými symptómami ako je neutíchajúca bolesť brucha v oblasti rebier, zvracanie, nechutenstvo do jedla a horúčka. Špecifickými príznakmi zápalu žalúdka je aj produkcia väčšieho množstva žalúdočnej kyseliny. Akútnou gastritídou bývajú postihnutí pacienti, ktorý majú oslabený imunitný systém.

Chronickú gastritídu sprevádzajú nepríjemné bolesti v žalúdku, zvracanie krvi, pocit plnosti a poruchy trávenia. Ďalšími symptómami sú zvratky pripomínajúce kávovú usadeninu alebo čierna stolica. Príznaky zápalu žalúdka sa však nemusia vôbec prejaviť ale ak sa už prejavia tak sú sprevádzané neznesiteľnými bolesťami. Táto forma ochorenia sa lieči niekoľko týždňov až rokov.

Ak pacient trpí akútnou gastritídou lekár odporučí pokoj na lôžku a stanoví diétu. Pri bolestiach sú podávané lieky, ktoré tlmia bolesť alebo živočíšne uhlie pri zvracaní.

Pri podozrení na chronickú gastritídu sa robí endoskopické vyšetrenie žalúdku. Ak sa zistila prítomnosť baktérie Helicobacterem pylori sú podávané antibiotiká, zvyčajne dva druhy a liek, ktorý zabraňuje tvorbe kyseliny.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal prostaty Zápal prostaty patrí k najčastejším mužským chorobám. Prostata je […]
  • Zápal čriev Táto nebezpečná choroba má náhly začiatok a závisí hlavne od […]
  • Chronické zápaly Chronických zápalov existuje nespočetné množstvo. Takmer z každého […]
  • Zápal v ústach Vznik zápalu v ústnej dutine zapríčiňuje buď infekcia z chorých […]
  • Zápal vnútorného ucha Ucho je sluchovo polohový ústroj a môžeme ho rozdeliť […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.