Zápal vnútorného ucha

Zápal vnútorného ucha

Ucho je sluchovo polohový ústroj a môžeme ho rozdeliť na:

–          vonkajšie ucho,

–          stredné ucho

–          vnútorné ucho.

Vnútorné ucho tvorí slimák a zmyslový epitel – tzv. Cortiho orgán.

Zápalu stredného ucha často predchádzajú zápaly horných a dolných dýchacích ciest, niekedy aj zápal vonkajšieho ucha. Za vznik zápalu sú zodpovedné baktérie, zriedkavejšie zápal spôsobujú vírusy.

Najčastejšie sa choroboplodné baktérie alebo vírusy dostávajú pomocou eustachovej trubice do vnútorného ucha a alebo infekcia môže preniknúť aj krvnou cestou a tak spôsobiť nepríjemní zápal. Medzi tieto baktérie patria napríklad: Mycoplasma pulmonis, Streptobacillus moniliformis alebo Psuedomonas aeruginosa.

Pacient postihnutí zápalom trpí závratmi, vracaním a šušťaním v uchu. Často krát sa môže stať, že sluch postupne slabne alebo sa môžu objaviť kmitavé pohyby očí tzv. zášklby. Chronické zápaly ucha pri včasnom neliečení môže spôsobiť hluchotu a úplné poškodenie labyrintu a aj ohroziť život postihnutého pacienta. Tieto ťažšie formy zápalu sú charakteristické vysokými horúčkami, poruchami vedomia pacienta až bezvedomím. Príznačné sú aj poruchy dýchania.

Ťažké formy ochorenia si nevyhnutne vyžadujú liečbu dávkami ATB, infúznu th vitaminoterapiu a sledovanie chorého pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti. V niektorých prípadoch sa postihnutí pacienti týmto zápalom nevyhnú nepríjemnému chirurgickému zákroku.

Zápalmi ucha najčastejšie trpia ľudia postihnutý chorobami ako TBC, syfilis alebo pri aktinomytóze.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal bedrového kĺbu Postihnutie chrupavky a kosti spôsobuje chronické zápalové […]
  • Zápal priedušiek Zápalu priedušiek alebo bronchitíde predchádza prechladnutie alebo […]
  • Zápal v ústach Vznik zápalu v ústnej dutine zapríčiňuje buď infekcia z chorých […]
  • Zápal hrudnej kosti Hrudník chráni životne dôležité orgány ako sú srdce a pľúca. […]
  • Zápal pľúc Zápal pľúc je akútne ochorenie s náhlym začiatkom. Pri zápale […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal vnútorného ucha

  1. Silvia

    Dobry den ja trpim na zavraty a nevolnost okolo 7 az 8 mesiacov zijem v anglicku chodim do lekara kazdy tyzden a oni mi stale davaju inne tabletky citim sa ako pokusny kralik ale aj tak mi nic nepomaha zacinam sa bat lebo mam dve deticky o ktore sa musim starat a ja kazdy den mam zavraty bolesti hlavy a nevolnost uz som zo vsetkeho zufala a zacinam sa bat i o vlastny zivot 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.