Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkov je závažné ochorenie, ktorým sú postihnuté najčastejšie ženy vo veku 18 – 40 rokov a môže spôsobiť aj neplodnosť.  Zápalu vaječníkov alebo adnexitíde predchádza zápal pošvy, ktorý spôsobujú väčšinou baktérie ako napríklad gonokoky, stafylokoky, streptokoky a chlamýdie.

Adnexitída sa prenáša nedostatočnou hygienou alebo nechráneným pohlavným stykom. Zápal zvyčajne vytvára v oblasti malej panvy vzrasti, ktoré zapríčiňujú uzavretie a zmenu polohy vajcovodu a tým spôsobujú neplodnosť ženy.

Túto nepríjemnú chorobu sprevádzajú príznaky ako bolesť v podbrušku, veľmi časté močenie, biely nepríjemne zapáchajúci výtok. Pri chronickom zápale môže tento zápal sprevádzať aj nasledovné symptómami a to horúčka až zimnica, zápcha,  nevoľnosť a zvracanie.

Toto ochorenie má aj trvalé následky, ktorými sú veľké bolesti počas menštruácie, bolesti v oblasti podbruška a krížov a taktiež pohlavný styk je sprevádzaný bolesťami.

Pri zápale vaječníkov sa postihnuté pacientky nevyhnú hospitalizácií v nemocnici, kde sú im podávané antibiotiká poprípade antimykotiká. Pri vzniku komplikácií je nevyhnutné riešenie problému aj operačne.

Na zmiernenie bolestí spôsobených zápalom vaječníkov sú teplé obklady a  zápary z rumančeka a myšieho chvostíka najlepším riešením. Taktiež sedavé kúpele a pitie čaju z alchemilky žltozelenej sú proti zápalu vaječníkov najúčinnejšie.

Prevencia pred vznikom tohto ochorenia je veľmi dôležitá. Spočíva vo zvýšenej  hygiene dolných genitálií hlavne po nechránenom pohlavnom styku.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.