Zápal v ústach

Zápal v ústach

Vznik zápalu v ústnej dutine zapríčiňuje buď infekcia z chorých zubov alebo infekcia z vonka. Choroboplodné zárodky sa dostávajú do úst cez infikované potraviny, priamym dotykom alebo aj krvnou cestou.

V ústnej dutine sa obyčajne nachádza nespočetné množstvo rôznych choroboplodných zárodkov, z ktorých však nie je nebezpečný ani jeden z nich. Ale ak vplyvom nejakej choroby sa imunitný systém oslabí tak dosiaľ neškodné zárodky môžu spôsobiť zápal v ústnej dutine.

Medzi vonkajšie príčiny zápalu patrí previsnutý zhryz, ktorý je ortodontickou chybou, pri ktorej je horný oblúk zubov väčší ako dolný. Z toho vyplýva, že zubné oblúky sa dostatočne nedotýkajú a tak dolné zuby zahryzávajú do sliznice podnebia a poškodzujú ju.

K vnútorným príčinám zápalu ústnej sliznice sa zaraďujú chronické otravy soľami ťažkých kovov, ako olova, ortuti či striebra. Aj nedostatok vitamínu C spôsobuje krvavé opuchy, ktoré sú spojené s bolesťami a krvácaním zapálenej sliznice.

Celkové zápaly sliznice ústnej dutiny sa najčastejšie začínajú na ďasnách a postupne sa šíria aj na ostatnú sliznicu úst. Medzi najľahšie formy patrí zápalové sčervenanie ústnej sliznice, ktoré je príznačné vyrážkou na koži. Sliznica je zdurená a bolestivá. Ťažšou formou zápalu slizníc ústnej dutiny je katarálny zápal, ktorý sa prejavuje sčervenaním, prekrvením a krvácaním sliznice. Jazyk je zvyčajne opuchnutý a na povrchu sú viditeľné odtlačky zubov. Takýto zápal vzniká prevažne pri týfuse alebo pri otravách krvi. Príznačný je aj nepríjemní zápach z úst.

Hygiena, pravidelné čistenie zubov a ošetrovanie chrupu sú najlepšou prevenciou pred vznikom zápalov. Taktiež aj správna životospráva a konzumácia stravy bohatej na vitamíny a mineráli.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.