Zápal ucha

Zápal ucha

Zápal ucha, respektíve jeho vonkajšej časti je často sprevádzaný svrbením a silnou bolesťou ktorá pramení vo zvukovode. Ucho býva zvyčajne začervenané a veľa krát z neho dokonca vyteká hustý a zapáchajúci výtok. Opuch bubienka môže spôsobovať aj vážnejšiu poruchu sluchu, ktorá sa neskôr môže veľmi ťažko liečiť. S postupom času sa môže objaviť aj opuch, prípadne aj vyklenutie bubienka.

Počiatok tohto nepríjemného zápalu môžeme hľadať v prechladnutí, poprípade aj nachladnutí horných dýchacích ciest, no môže byť vyvolaný aj vírusmi alebo baktériami. Tento zápal je často spájaný a sprevádzaný aj zápalmi stredného a vnútorného ucha.

Týmto ochorením sú najčastejšie postihnuté malé deti. Deti, ktoré sú kŕmené umelou stravou a nie sú kojené, sú rizikovejšie pre toto ochorenie. Často týmto ochorením môžu trpieť aj dospelí, ktorí v mladosti mali opakované zápaly uší.

Odporučením je určite návšteva lekára, v prvotnej fáze zápalu sa môžete snažiť zmierniť jeho priebeh, poprípade ho aj odstrániť prikladaním teplého uteráka na cca 5 minút. Zmierniť bolesť môže pomôcť takisto aj octové zábaly. Pri ťažkom zápale ucha alebo ak je ochorenie sprevádzané komplikáciami je veľa krát nevyhnutná aj operácia.

Chrániť sa preventívne je veľmi dôležité, vyhnete sa takto nepríjemnej bolesti a taktiež sa  do budúcnosti nemusíte obávať komplikácií. Nesmiete podceňovať žiadne prechladnutia a mali by ste vyležať v pokoji každé ochorenie.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal stredného ucha Zápal stredného ucha alebo lekársky povedané Otitis Media je […]
  • Zápal sliznice Pod pojmom sliznica rozumieme epitelové tkanivo, ktoré obklopuje […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla alebo lekársky povedané angínu spôsobujú veľmi často […]
  • Zápal prsníkov Zápal prsníkov postihuje ženy v každom veku. Najväčšiu skupinu […]
  • Zápal priedušnice Priedušnica tvorí spojku medzi hrtanom. Rozdeľuje sa na dve hlavné […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.