Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha alebo lekársky povedané Otitis Media je nepríjemné a pomerne bolestivé vírusové ochorenie dýchacích ciest, ktoré zapríčiňujú baktérie ako streptokoky, pneumokoky, stafylokoky, haemophillus influenzae.

Zápalom stredného ucha trpia väčšinou deti mladšie ako tri roky. Toto ochorenie môže však postihnúť aj staršie deti a aj dospelých. Častejšie trpia týmto ochorením muži ako ženy.

Celý proces začína nachladnutím, alergickou reakciou alebo infekciou mandlí alebo nosových dutín.

Je veľmi dôležité, aby už pri prvých náznakoch zápalu stredného ucha navštívili lekára. Toto ochorenie sa lieči antibiotikami, podávajú sa aj octanové kvapky a lieky, ktoré tlmia bolesť. Symptómy, podľa ktorých môžeme tento zápal rozpoznať je bodavá bolesť alebo tlak v uchu, horúčka, viditeľné zväčšenie lymfatických uzlín, nespavosť, nevoľnosť a dávenie.

Ak sa zápal stredného ucha ošetrí okamžite, nie je to vážne. Neskoršie ošetrenie môže znamenať hluchotu, pričom sa súčasne môže spomaliť aj proces vývoja reči.

Existujú opatrenia a zásady, ktoré zredukujú pravdepodobnosť zápalu stredného ucha. Prvou zásadou je nekŕmiť dieťa, pokiaľ leží na chrbátiku. Mlieko sa pri prehĺtaní môže dostať do Eustachovej trubice a zapríčiní tak zápal stredného ucha. A ďalšou zásadou je správne čistenie nosa. Príliš veľký tlak pri smrkaní a tiež potláčanie kýchania zapchatím nosa môže zaniesť do uší infekcie.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal priedušnice Priedušnica tvorí spojku medzi hrtanom. Rozdeľuje sa na dve hlavné […]
  • Zápal ucha Zápal ucha, respektíve jeho vonkajšej časti je často sprevádzaný […]
  • Zápal apendixu Pod názvom zápal apendixu rozumieme zápal slepého čreva no však […]
  • Zápal krčka maternice Latinský názov cervicitída je označenie pre zápal krčka maternice. […]
  • Zápal močových ciest Zápal močových ciest sa dá rozdeliť na: zápaly horných […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.