Zápal spojiviek

Zápal spojiviek

Zápal spojiviek nie je nebezpečný, ale patrí medzi bežné nákazlivé ochorenia. Prejavuje sa svrbením, slzením, silnou bolesťou a začervenaním. Niekedy môžeme pozorovať aj biely sekrét alebo hnis, ktorý vyteká z oka. Pri zápale spojiviek sa zvyčajne pociťuje prítomnosť piesku v očiach. Postihnuté zápalom bývajú väčšinou obidve oči.

Zápal spojiviek často spôsobujú baktérie, plesne, vírusy ako aj chlórová voda v bazéne. Ďalšou príčinou vzniku zápalu spojiviek môže byť aj alergická reakcia. Svrbenie oka a lepkavý hnis sú častým príznakom alergie. Aj chemické splodiny, ktoré sa nachádzajú v ovzduší ako napríklad smog, mydlo a chemické výpary môžu spôsobiť zápal spojiviek.

V niektorých prípadoch sa zápal niekedy vylieči aj sám. Väčšinou je však nevyhnutná liečba očnými kvapkami Oftalmo – Septonexem alebo očnou masťou s antibiotickými účinkami. Účinným prostriedkom ako zmierniť zápal je vypláchnuť si oči studenou borievkovou vodou. Počas liečby je zakázané pozerať televíziu alebo pracovať na počítači. Oči sú počas dňa veľmi citlivé na slnečné žiarenie, preto je dobré nosiť tmavé slnečné okuliare.

Očného lekára je nevyhnutné navštíviť, ak  sa zápal po piatich dňoch nezlepšil alebo sa dokonca zhoršil alebo ak sčervenanie očí sprevádza prudká bolesť alebo porucha videnia.

Aby sme zabránili vzniku zápalu je potrebné si často a dôkladne umývať ruky s antiseptickým mydlom, používať vlastné uteráky, make-up, vreckovky a podobne.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal hrudnej kosti Hrudník chráni životne dôležité orgány ako sú srdce a pľúca. […]
  • Zápal obličiek Zápal obličiek je zápal horných močových ciest. Najznámejšou […]
  • Zápal mandlí Zápal mandlí alebo odborne povedané angína je veľmi bežné […]
  • Zápal prsníkov Zápal prsníkov postihuje ženy v každom veku. Najväčšiu skupinu […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla alebo lekársky povedané angínu spôsobujú veľmi často […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.