Zápal sliznice

Zápal sliznice

Pod pojmom sliznica rozumieme epitelové tkanivo, ktoré obklopuje oblasť tela. Toto tkanivo sliznice sa dostáva do styku zo vzduchom. Správne fungujúca sliznica je vždy vlhká. Za vlhkosť sliznice sú zodpovedné žľazy, ktoré vylučujú hustú lepkavú tekutinu známu aj ako hnis či hlien. Vlhkosť sliznice zabezpečuje ochranu organizmu pred vonkajšími vplyvmi.

Sliznica je nevyhnutnou súčasťou:

–          tráviaceho ústrojenstva,

–          dýchacích ciest,

–          nosových dutín,

–          ústnych dutín,

–          pohlavných orgánov.

Medzi najtypickejšie zápaly sliznice patria zápaly sliznice žalúdka, ústnej dutiny, nosových dutín či zápaly sliznice pošvy.

Poškodenie sliznice žalúdka spôsobuje alkohol, stres, chronické zvracanie ako aj užívanie liekov akým je napríklad Acilpirin. Sliznicu žalúdka môže výrazne oslabiť aj konzumácia korenistých a pikantných jedál.

Prejavmi zápalu sliznice nosnej dutiny je výtok svetložltej alebo zelenkastej farby a prejaviť sa môže aj sčervenanie nosnej dutiny. Na zápalom postihnutej sliznici sa vytvára zvýšené množstvo sekrétu, ktorý vyteká z nosovej dutiny

Zápal sliznice ústnej dutiny najskôr postihuje ďasná a postupne sa šíri aj na zvyšnú polovicu úst, kde vyvoláva zmeny. Zapálená ústna sliznica je zdurená a mierne bolestivá. Vo väčšine prípadov sčervená a zápal sa môže prejaviť aj vyrážkou na koži.

Pri zápale vnútorných pohlavných orgánov býva často postihnutá i sliznica pošvy. K zápalu sliznice väčšinou dochádza močením, potom, výtokom alebo menštruáciou.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal hrdla Zápal hrdla alebo lekársky povedané angínu spôsobujú veľmi často […]
  • Zápal hrudnej kosti Hrudník chráni životne dôležité orgány ako sú srdce a pľúca. […]
  • Zápal ucha Zápal ucha, respektíve jeho vonkajšej časti je často sprevádzaný […]
  • Zápal apendixu Pod názvom zápal apendixu rozumieme zápal slepého čreva no však […]
  • Zápal vaječníkov Zápal vaječníkov je závažné ochorenie, ktorým sú postihnuté […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.