
Správne pomenovanie pre zápal slepého čreva je zápal červovitého prívesku alebo Apendicitída. Zápal postihuje červovitý prívesok, ktorý sa nachádza na konci slepého čreva a je dlhý približne 2 až 20 centimetrov. Črevovitý prívesok funguje ako filter a zabraňuje vstupu baktériám do slepého čreva a tak ku vznikom infekcií.
Vznik tohto zápalu môže byť spôsobení rozličnými príčinami. Najčastejšími je upchatie lumenu, resp. vnútorného priemeru dutiny červovitého prívesku. Zväčša je spôsobená črevnými kameňmi a môže viesť k opuchnutiu črevného prívesku.
Ďalšími príčinami vzniku zápalu môže byť zápalové črevné ochorenie alebo prítomnosť cudzích predmetov. Zápal slepého čreva, ktorý spôsobujú baktérie ako enterokoki a kolibakté môže viesť ku vzniku zápalu červovitého prívesku. Ak je slepé črevo napadnuté parazitmi ako sú hlísty alebo mrle môže to viesť k poruche vyprázdňovania v črevovitom prívesku.
Zápal slepého čreva je sprevádzaní silnými kŕčovitými bolesťami brucha, ktoré je veľmi citlivé na tlak. Príznačnými pre zápal môže byť aj vracanie a nevoľnosť.
Návšteva lekára je v prípade podozrenia na zápal červovitého prívesku nevyhnutná. Pri neliečení zápalu môže dôjsť k pretrhnutiu slepého čreva, čo spôsobí vážne zdravotné problémy. Zápal sa lieči operačnou zákrokom tzv. laparoskopiou. Liečba spočíva v dodržiavaní diéty a pacient prvé týždne môže prijímať len tekutú stravu.