Zápal prsníkov

Zápal prsníkov

Zápal prsníkov postihuje ženy v každom veku. Najväčšiu skupinu však tvoria  dojčiace matky. Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Staphylococcus aureus inak nazývaná aj Zlatý stafylokok, ktorá sa nachádza v nosohltane novorodenca. Pri nesprávnej technike kojenia vznikajú na bradavkách drobné trhlinky, cez ktoré sa baktérie dostávajú do tkanív prsníka a tak spôsobujú zápal. Návšteva lekára je pri zápaloch prsníka nevyhnutná.

Príznakmi zápalu prsníkov je vysoká teplota, bolesť, zatvrdnutie postihnutého prsníka a  vylučovanie často hnisavých látok z bradavky.

Liečba nie je zložitá. Pri menej závažných zápaloch sa odporúča masáž alebo sa prikladajú teplé obklady na postihnutý prsník. Ak je zápal rozšírení liečba spočíva v podávaní antibiotík, ktoré sú účinné proti Stafylokom. Pri liečbe je dôležité neprestať kojiť alebo mlieko z postihnutého prsníka vyprázdniť odsatím alebo odstrekovaním.

Pri prevencií je dôležitá správna technika kojenia, ktorou môžeme predísť vzniku drobných trhliniek a rán a tak následne aj vzniku zápalu prsníka. Pri kojení  sa postarajte, aby malo dieťa vždy dostatočne otvorené ústa. Zdvihnutím prsníka a položením ho dieťaťu do úst sa dosiahne to, že dieťa ústami obsiahne areolu (tmavú časť okolo bradavky) a nie samotnú bradavku. Potom nemôže už dôjsť k rozpukaniu alebo opuchnutiu bradaviek. Predísť zápalu sa dá aj zvýšenou hygienou bradaviek a to vždy pred a po kojení si ich opláchnuť teplou vodou a osušiť.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal pečene Zápal pečene alebo hepatitída je veľmi závažné postihnutie […]
  • Zápal ucha Zápal ucha, respektíve jeho vonkajšej časti je často sprevádzaný […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla alebo lekársky povedané angínu spôsobujú veľmi často […]
  • Zápal sliznice Pod pojmom sliznica rozumieme epitelové tkanivo, ktoré obklopuje […]
  • Zápal spojiviek Zápal spojiviek nie je nebezpečný, ale patrí medzi bežné nákazlivé […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.