Zápal priedušnice

Zápal priedušnice

Priedušnica tvorí spojku medzi hrtanom. Rozdeľuje sa na dve hlavné priedušky – na pravé a ľavé pľúca a tie sa potom ešte ďalej rozdeľujú do jednotlivých pľúcnych lalokov i segmentov a spoločne tvoria tzv. prieduškový strom.

Tento zápal sa vyskytuje hlavne v zimnom období a postihuje častejšie malé deti ako dospelých, pretože priemer dýchacích ciest u malých detí je oveľa menší. Toto ochorenie spôsobuje tvorbu blán, ktoré sa zachytávajú na sliznicu priedušnice a tak spôsobujú opuch a stenšenie priemeru priedušnice.

Za zápal priedušnice sú zodpovedné najmä baktérie, medzi najznámejšie patrí Stafylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae a baktéria Moraxella chatharalis.

Zápalu často krát predchádza zápal horných dýchacích ciest, ktorý je spôsobení bežným zápalom mandlí alebo zápalom hrdla poprípade je výsledkom obyčajného prechladnutia. Zápal sa potom veľmi ľahko dostáva do priedušnice a spôsobuje pacientovi pichavú bolesť v hrudnej oblasti. Zápal priedušnice je charakterizovaný suchým dráždivým kašľom.

Pri podozrení na zápal priedušiek treba lekára navštíviť čo najskôr, aby sa zápal nezapríčinil vznik chronického zápalu. Lekár stanový diagnózu a predpíše antibiotiká na základe výsledkov z laboratórnych testov a rtg. hrudníka Toto ochorenie sa lieči pomerne dlho, môže pretrvávať až niekoľko mesiacov. Pri liečbe sú podávané antibiotiká.

Ťažká forma zápalu si vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu v nemocnici a odborné vyšetrenie lekárom. Niekedy je nevyhnutná aj intubácia, čiže zavedenie trubičky do priedušnice.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal stredného ucha Zápal stredného ucha alebo lekársky povedané Otitis Media je […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla alebo lekársky povedané angínu spôsobujú veľmi často […]
  • Zápal hrtana Zápal hrtanu alebo laryngitída je veľmi častým ochorením u dojčiat […]
  • Zápal apendixu Pod názvom zápal apendixu rozumieme zápal slepého čreva no však […]
  • Zápal sedacieho svalu Pôvod ochorenia sedacieho svalu, zápal sedacieho svalu sa odborne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.