Zápal priedušiek

Zápal priedušiek

Zápalu priedušiek alebo bronchitíde predchádza prechladnutie alebo chrípka. Bronchitídu spôsobuje množstvo príčin, pričom dvoma najčastejšími sú premnožené bakteriálne infekcie a vírusy, ktoré oslabujú imunitný systém a dýchacie cesty sú preto náchylnejšie na infekcie.

Bronchitída môže byť dvojakého typu a to chronická alebo akútna. Pri chronickej forme bronchitídy pretrváva kašeľ s vykašliavaním zafarbeného hlienu niekoľko mesiacov. Táto forma bronchitídy môže mať za následok poškodenie pľúc alebo priedušiek. Akútna bronchitída je sprevádzaná horúčkou, ktorá trvá niekoľko dní a dlhotrvajúcim kašľom.

Hlavným príznakom zápalu priedušiek je vykašliavanie veľkého množstva hustého žltého alebo zeleného hlienu. Okrem toho sa môžu objaviť aj iné príznaky zápalu ako mierna horúčka, zimnica, celkové bolesti tela, pálčivá bolesť priamo pod hrudnou kosťou a niekedy aj krv obsiahnutá v hlien. Bronchitída vo väčšine prípadov nie je nákazlivá.

Zápal priedušiek sa často objavuje u pacientov fajčiarov, alebo u ľudí, ktorí sa pohybujú v prašnom prostredí. Z tohto dôvodu sú fajčiari tou najväčšou skupinou ľudí, ktorá trpí na chronickú bronchitídu.

Pri liečbe akútnej bronchitídy je dôležité užívať lieky, ktoré podporujú vykašliavanie hlienu, potlačiť horúčku a pokoj na lôžku. Ak ide o bakteriálnu infekciu sú nevyhnutné antibiotiká. Pri chronickej bronchitíde je dôležité vyhnúť sa škodlivinám, ktoré dráždia priedušky a užívať bronchodilatačné lieky, ktoré rozširujú dýchacie cesty.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

 • Zápal obličiek Zápal obličiek je zápal horných močových ciest. Najznámejšou […]
 • Zápal žily Zápalmi žíl alebo flebiditou bývajú postihnuté väčšinou dolné […]
 • Zápal pľúc Zápal pľúc je akútne ochorenie s náhlym začiatkom. Pri zápale […]
 • Zápal hrudnej kosti Hrudník chráni životne dôležité orgány ako sú srdce a pľúca. […]
 • Zápal hrtana Zápal hrtanu alebo laryngitída je veľmi častým ochorením u dojčiat […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal priedušiek

 1. Kristína

  Prosím vás, neviem už skutočne čo mi je. Bola som aj na rontgene a nič, ževraj pľúca mám čisté.

  Ale, vykašliavam hlieny už niekoľko rokov vkuse, každý deň. Niekedy je to zelené, občas len sliny, ale dusím sa najmä v situácii, kedy vykašlem niečo tvrdé, zelené cca 1cm. Vždy to smrdí ako žalúdok. Je to tvrdé ako chrupavka, ale keď som do toho rípla prstom je to rozložiteľné.

  Neviem či sa mi niekde tie hlieny ukladajú a takto sa sformujú keď sú staršie a idú mi potom hore, alebo či sa mi náhodou nejaký orgán nerozkladá. Ozaj neviem a štve ma to, pretože žiadne lieky mi nepomáhajú, dokonca ani antibiotiká. Zdá sa mi, že tie to akoby stlmovali, ale po ich dobratí som tam kde som bola.

  Uvažujem nad CT vyšetrením, ale keď mi nezistili nič z rontgenu, tak o čo sa otom jedná ? A aké vyšetrenie by som mala podstúpiť ?

  Prosím poradíte mi, pretože moja lekárka ma vždy odbaví antibiotikami a ja viem že mi to proste nestačí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.