Zápal pošvy

Zápal pošvy

Veľmi častou príčinou, prečo navštevujú ženy a dievčatá gynekologickú ambulanciu je zápal pošvy. Zápal sa objavuje u všetkých žien, najčastejšie však u sexuálne aktívnych alebo môže vzniknúť aj počas liečby antibiotikami. Vyskytnúť sa môže aj u žien, ktoré trpia cukrovkou alebo na začiatku meno pauzy.

Zmena kyslosti Ph hladiny v pošve spôsobuje rozmnoženie mikroorganizmov, ktoré spôsobujú zápal pošvy alebo vaginitídu.

Zápal sa najčastejšie prejavuje silným a zapáchajúcim výtokom sivej, žltej až zelenej farby. Ďalej zápal sprevádza svrbenie pošvy, pálenie a rezanie pri močení a príznačný je aj bolestivý pohlavný styk.

Za vznik vaginitídy je často krát zodpovedná nedostatočná ale taktiež prehnaná hygiena v oblasti dolných genitálií ako aj prechladnutie alebo časté nosenie priliehavej spodnej bielizne či nohavíc.

Najznámejší pôvodcovia, ktorý spôsobujú zápal je parazit Gardnerella vaginalis, kvasinka Candida albicans, Chlamýdie a Trichomonas vaginalis.

Zápal pošvy sa lieči pošvovými čapíkmi, masťami alebo krémami, ktoré obsahujú účinné protilátky ako sú miconazol econazol clotrimazol a nystatín.

Základom prevencie pred zápalom je nosenie pohodlného bavlneného spodného prádla a voľného oblečenia. Vyhnite sa používaniu aromatických mydiel či parfumovaných tampónov. Nepoužívajte žiadne peny do kúpeľa či pošvové dezodoranty. Úľavu od pálenia či svrbenia prináša 15- 20 minútový sedací kúpeľ vo vlažnej vode, do ktorého je pridaná jedlá sóda.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal pošvy

  1. Nikola

    Dobri den chcela by som vediet som 6 mesiacov po operacie mala som myon na maternice vybrali mi aj vaječniky operacia prebehala dobre všetko bolo v poriadku a teraz mam bolesti brucha a tlačenie prosim o nazor alebo nejaku radu dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.