Zápal pľúc

Zápal pľúc

Zápal pľúc je akútne ochorenie s náhlym začiatkom. Pri zápale vzniká tekutina alebo hnis, ktorá upcháva časť pľúc a bráni tak vstupu kyslíka do organizmu. Zápal pľúcneho tkaniva čiže zápal pľúc  najčastejšie spôsobujú baktérie, vírusy, huby a pneumokoky.

Môžeme rozlíšiť 3 druhy zápalu pľúc a to:

1. Bakteriálna pneumónia, ktorá sa vyznačuje vysokou horúčkou nad 38,3 °C, zimnicou, suchým kašľom, vykašliavaním hlienu pri ktorom sa môže objaviť aj krv. Príznačné sú ostré bolesti na hrudníku po nádychu, bolesti brucha, hlavy, nevoľnosť, vracanie, hnačka a celková vyčerpanosť.

2. Vírusová pneumónia začína typickými príznakmi zápalu horných dýchacích ciest a to  suchým kašľom, horúčkou, bolesťou hlavy, hrdla, kĺbov a svalov. Kašeľ pri vírusovej pneumónií je suchý, dráždivý. Táto forma pneumónie je charakteristická tým, že postihuje len jednu stranu pľúc. Ďalšie symptómy zápalu pľúc sú zimnica, nevoľnosť, vracanie a poprípade aj hnačka.

3. Mykoplazmová pneumónia sa vyznačuje zdĺhavým priebehom liečby. Prejavmi zápalu pľúc sú bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zvýšená teplota, suchý kašeľ a nádcha.

Pneumónia môže vzniknúť aj zapchatím niektorej z priedušiek po vdýchnutí cudzieho telesa, nádorom alebo hlienom.

Pri podozrení na zápal pľúc netreba návštevu lekára odkladať. Liečba si vyžaduje užívanie antibiotík a často krát je nevyhnutná aj hospitalizácia v nemocnici. Pri liečbe sa do poručujú teplé zábaly na prsiach, ktoré zmierňujú bolesť a taktiež Acylpirín a Paracetamol, ktoré znižujú horúčku a odstraňujú bolesť.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal priedušiek Zápalu priedušiek alebo bronchitíde predchádza prechladnutie alebo […]
  • Zápal hrtana Zápal hrtanu alebo laryngitída je veľmi častým ochorením u dojčiat […]
  • Zápal kolena Zápalom kolien trpia najmä športovci, či už sa jedná o aktívnych […]
  • Zápal bedrového kĺbu Postihnutie chrupavky a kosti spôsobuje chronické zápalové […]
  • Zápal priedušnice Priedušnica tvorí spojku medzi hrtanom. Rozdeľuje sa na dve hlavné […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal pľúc

  1. Spätné upozornenie: Zápaľ plúc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.