Zápal pečene

Zápal pečene

Zápal pečene alebo hepatitída je veľmi závažné postihnutie pečeňového tkaniva. Poznáme rôzne druhy a formy zápalov pečene.

Podľa vyvolávajúcej príčiny sa delia na:

o   vírusové,

o   toxické,

o   zápalové ochorenia pečene.

Podľa priebehu ich môžeme rozdeliť na:

o   chronické,

o   akútne.

Jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich hepatitíd u nás je vírusová hepatitída. Najčastejšie vyskytujúce typy vírusovej hepatitídy sú A, B, C a menej sa u nás objavuje typ D. Menej známe sú typy E a G. Každý typ hepatitídy sa od seba líši nejakými špecifickými znakmi.

Vírusová hepatitída typu A je charakterizovaná aj ako chorobou špinavých rúk. Vyskytuje sa väčšinou v kolektívoch a väčších skupinách ľudí. Nakaziť je možné len fekálno-orálnym spôsobom a to neumytými rukami prostredníctvom úst do tráviaceho ústrojenstva a krvou do pečene. Inkubačná doba hepatitídy typu A je pár dní až týždňov, počas tejto doby pacient nemá žiadne príznaky hepatitídy.

Vírusová hepatitída B sa prenáša krvou, pri pôrode z matky na dieťa, pohlavným stykom a poprípade aj telesnými tekutinami ako sú moč, slzy a sliny. Je to najrozšírenejší typ hepatitídy  a je veľmi nebezpeční. Inkubačná doba je až niekoľko mesiacov.

Vírusová hepatitída typu C sa najčastejšie vyskytuje u narkomanov a homosexuálov. Patrí medzi najnákazlivejšie infekčné choroby. Môže sa pre objaviť aj po uštipnutí hmyzom, ktorý je nosičom hepatitídy.

Vírusová hepatitída D sa objavuje veľmi zriedkavo a postihuje jedincov, ktorý sú alebo boli nakazený hepatitídou typu B.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal hrudnej kosti Hrudník chráni životne dôležité orgány ako sú srdce a pľúca. […]
  • Zápal prsníkov Zápal prsníkov postihuje ženy v každom veku. Najväčšiu skupinu […]
  • Zápal obličiek Zápal obličiek je zápal horných močových ciest. Najznámejšou […]
  • Zápal priedušiek Zápalu priedušiek alebo bronchitíde predchádza prechladnutie alebo […]
  • Zápal krvi Zápal krvi alebo „otrava krvi“ je hovorové označenie pre zápal […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.