
Zápal obličiek je zápal horných močových ciest. Najznámejšou baktériou, ktorá spôsobuje zápal obličiek je baktéria Escherichia coli. Väčšie riziko nákazy touto chorobou majú ženy.
Zápal obličiek môže vzniknúť buď vzostupnou alebo krvnou cestou.
Na začiatku sa infekcia z ústia močovej rúry postupne dostáva k močovému mechúru až nakoniec postihuje obličky. Preto hovoríme o vzostupnej ceste.
Zápal vznikajúci krvnou cestou postihuje najmä novorodencov, ktorý prekonali inú infekciu, ktorá sa dostala do obličiek a tak spôsobila zápal.
Príznakmi zápalu sú nepríjemné bolesti hlavy a chrbta, ranné opuchy tváre, opuchy dolných končatín, ktoré sa v priebehu dňa zhoršujú. Moč býva často zafarbený do jantárova alebo červena.
Pri glomerulonefritíde rozlišujeme dva typy zápalu a to:
– akútna glomerulonefritída alebo akútny nefrotický syndróm trápi väčšinou iba deti – a mládež.
– Chronická glomerulonefritída sa vyskytuje pri iných chorobách, ktoré len komplikuje a zhoršuje tak stav pacienta, ktorý trpí napríklad cukrovkou alebo lupusom. Prítomné sú príznaky ako pri bežnej chrípke.
Ak sa potvrdí podozrenie na zápal obličiek je nevyhnutná liečba antibiotikami, ktorá trvá približne 10 – 14 dní. Ak zápal sprevádzajú aj horúčky, podávajú sa lieky na zníženie telesnej teploty. Po zápale vznikajú jazvy na tkanivách obličiek, a ak sú tieto jazvy veľké alebo po oboch stranách môže to spôsobiť zvýšení krvní tlak v neskoršom veku alebo dokonca to môže viesť k zlyhaniu obličiek.