Zápal nosových dutín

Zápal nosových dutín

Ochorenie nosových dutín, teda ich zápal, odborne nazývaný aj sínusitída patrí medzi  jedny z najčastejších zápalových ochorení. Táto choroba je často sprevádzaná veľkou až neznesiteľnou bolesťou hlavy, kedy má pacient pocit nafúknutej hlavy. Bolesť sa stáva ostrou hlavne v predklone. Sprievodným znakom zápalu nosových dutín je tvorba sekrétu. Hlieny vytvorené pri zápale zvyčajne stekajú po hltane dolu a tento proces spôsobuje dráždenie na kašeľ.  Často je ochorenie sprevádzané aj zvýšenou teplotou alebo opuchom okolo očí.

Zápal môže niekedy pretrvávať aj dlhšie, vtedy hovoríme o chronickom zápale nosových dutín.

Akútny zápal prínosových a nosových dutín je najčastejšie vyvolaný baktériami, v niektorých prípadoch ide o vírusový pôvod zápalu. Vznik akútneho zápalu môže byť spôsobený aj plesňami a alergiou.

Príznakmi tejto choroby sú pocit upchatého nosa, tvorba hlienov belasej farby, neskôr až žltej farby. Samozrejmosťou sú aj zhoršené dýchanie, nosová reč ale aj chrápanie. Diagnostikovanie zápalu nosových dutín je až po odbornom vyšetrení ORL alebo rtg vyšetrením nosových dutín.

Ak chcete tomuto ochoreniu predchádzať, dôležitá je prevencia ale v prvom rade by ste sa mali vyhýbať chorým osobám. V časoch chrípok a vírusových ochorení sa vyvarujte návštev veľkých obchodných domov a celkovo preplnených priestorov. Dôležitý je pravidelný prísun vitamínov, tekutín a pravidelný a dlhý spánok.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal ďasien Zápal ďasien odborne gingivitis je označením pre zápal, […]
  • Zápal v ústach Vznik zápalu v ústnej dutine zapríčiňuje buď infekcia z chorých […]
  • Zápal ciev Vznik tohto zápalového ochorenia ciev spôsobuje zhoršenie prietoku […]
  • Zápal vaječníkov Zápal vaječníkov je závažné ochorenie, ktorým sú postihnuté […]
  • Zápal ucha Zápal ucha, respektíve jeho vonkajšej časti je často sprevádzaný […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.