Zápal močových ciest

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest sa dá rozdeliť na:

  • zápaly horných močových ciest,
  • zápaly dolných močových ciest, teda obličiek.

Touto chorobou trpí prevažná väčšina žien, pretože močová trubica je kratšia ako u mužov a spolu s močovým mechúrom sú častejšie ohrozované škodlivými baktériami z okolia konečníka a pošvy. Zápal močových ciest sa lieči podávaním antibiotík. Potrebné je vyšetrenie moču, z ktorého sa zisťuje prítomnosť škodlivých baktérií.

Podnetom pre vznik tejto choroby je prechladnutie, celkové vyčerpanie organizmu ako aj pohlavný styk. Zápal postihuje často aj tehotné ženy a ženy liečené ožarovaním.

Pri nedostatočnej hygiene alebo nechránenom pohlavnom styku sa do močového mechúra môžu dostať baktérie z konečníka a tie spôsobujú zápal močových ciest. Medzi baktérie, ktoré spôsobujú zápal močových ciest patrí baktéria Proteus mirabilis alebo baktéria Escherichia coli, ktoré sú súčasťou stolice.

Zápal má typické príznaky, ktorými sú pálčivá bolesť pri močení, časté nutkanie na vyprázdnenie,  v závažných prípadoch aj krv v moči, zvýšená teplota či nevoľnosť.

Pri zápale močových ciest je potrebné piť veľa tekutín, ktoré následne zvýšia prietok moču a vyplavia tak škodliviny z močových ciest von. Odporúča sa nosiť bavlnené spodné prádlo, ktoré umožňuje telu dýchať a dodržiavať základné hygienické návyky o vonkajšie pohlavné ústrojenstvo.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal močového mechúra Zápal močového mechúra alebo inak povedané cystitída je nepríjemné […]
  • Zápal pošvy Veľmi častou príčinou, prečo navštevujú ženy a dievčatá […]
  • Zápal žily Zápalmi žíl alebo flebiditou bývajú postihnuté väčšinou dolné […]
  • Zápal vaječníkov Zápal vaječníkov je závažné ochorenie, ktorým sú postihnuté […]
  • Zápal sedacieho svalu Pôvod ochorenia sedacieho svalu, zápal sedacieho svalu sa odborne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.