Zápal močového mechúra

Zápal močového mechúra

Zápal močového mechúra alebo inak povedané cystitída je nepríjemné infekčné ochorenie, ktoré trápi prevažne ženské pohlavie od 20 – 50 rokov. Muži sú týmto ochorením postihnutí len veľmi zriedkavo, pretože močová rúra u mužov v porovnaní so ženskou je oveľa dlhšia a tak prenos infekcie je takmer nemožný. Zápal močového mechúra môže mať rôzne chronické podoby.

Cystitída je vyvolaná väčšinou baktériou Escherichia coli, ktorá sa z konečníka dostáva do močovej rúry a potom následne do močového mechúra. Preto je veľmi dôležitá hygiena a to hlavne u žien.

Príznaky tohto ochorenia sú bolesti v oblasti močového mechúra a v podbruší, časté, pálivé až bolestivé močenie, pričom množstvo vylúčeného moču je veľmi malé. V moči sa môže vyskytnúť aj krv. S neliečením zápalom sa zvyšuje aj telesná teplota.

Príčiny vzniku tohto nepríjemného zápalu môžu byť rôzne a to oslabenie imunitného systému, tehotenstvo,  prechladnutie alebo pohlavný styk.

Pri zápale močového mechúra treba neodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Ak lekár podľa výsledkov z odobratého moču zistí prítomnosť baktérií je nevyhnutné užívanie antibiotík. Hlavnou zásadou pri prevencií vzniku zápalu močového mechúra je piť veľa tekutín, aby sa baktérie z tela ľahšie vyplavovali. Dôležitá je aj hygiena v oblasti dolných genitálií a nosenie bavlneného spodného prádla. Taktiež sa neodporúča používať peny do kúpeľa a parfumované mydlá.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal močového mechúra

  1. Spätné upozornenie: Príznaky zápalu močového mechúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.