Zápal mandlí

Zápal mandlí

Zápal mandlí alebo odborne povedané angína je veľmi bežné ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Infekcia sa šíri vzduchom a jej inkubačná doba je jeden až tri dni. Angínu spôsobujú najčastejšie streptokoky, baktérie a vírusy. Medzi najznámejšie baktérie patria baktérie z rodu Streptococcus či Stafylococcus. Známe sú aj hepatické vírusy a vírus Epstain-Baarové. Niekedy môže vírus postihnúť aj ľudí, ktorý trpia na AIDS.

Angína sa vyznačuje bolesťou hlavy a krku, horúčkou nad 38 °C a hustým kašľom. Príznačné je aj sťažené prehĺtanie pri konzumácií potravy, nevoľnosť, zvracanie alebo zväčšenie lymfatických uzlín na krku. Ak sa objavia niektoré z príznakov angíny netreba návštevu praktického lekára odkladať.

Ak ide o akútny zápal mandlí obvodný lekár predpíše antibiotiká. Medzi najúčinnejší patrí penicilín. Na zmiernenie bolestí sa odporúča Priessnitzov obklad, ktorý pozostáva z troch vrstiev. Prvú vrstvu tvorí látka namočená do studenej vody, ktorá sa priloží na postihnuté miesto, toto miesto sa potom zabalí igelitom a ešte obalí treťou vrstvou a to suchou látkou. Výrazne pomáha na utíšenie bolesti aj kloktanie slanej teplej vody (jedna čajová lyžička na pohár vody) alebo zeleného čaju.

Ak pacient trpí dlhotrvajúcim chronickým zápalom mandlí je podstúpenie chirurgického zákroku na odstránenie mandlí tou najlepšou cestou ako predísť ďalším zápalom.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal čriev Táto nebezpečná choroba má náhly začiatok a závisí hlavne od […]
  • Zápal spojiviek Zápal spojiviek nie je nebezpečný, ale patrí medzi bežné nákazlivé […]
  • Zápal kĺbov Zápal kĺbov, lekársky zvaný artritída, je sprevádzaná rannými […]
  • Zápal bedrového kĺbu Postihnutie chrupavky a kosti spôsobuje chronické zápalové […]
  • Zápal sliznice Pod pojmom sliznica rozumieme epitelové tkanivo, ktoré obklopuje […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.