Zápal ľadvín

Zápal ľadvín

Pyelonefritída je odborné lekárske pomenovanie pre zápal ľadvín. Zápal sa týka horných močových ciest a neliečenie tohto zápalu môže spôsobiť chronické ochorenie obličiek. Typickými príznakmi zápalu ľadvín sú časté a problémové močenie a následne  vymočenie veľmi malého množstva moču, niekedy sa môže objaviť hnis a krv v moči.

Najčastejšie sa vyskytujú dve formy zápalu ľadvín a to:

– akútna pyelonefritída,

– chronická pyelonefritída.

Akútnou pyelonefritídou trpia zväčša ženy, ktoré opakovane prekonali zápal močových ciest. U mužského pohlavia zväčšená prostata a poruchy močových ciest sú podnetom pre vznik tejto formy zápalu ľadvín. Niekedy akútny zápal ľadvín môže aj naznačiť prítomnosť močových kameňov. Akútny zápal sprevádzajú vysoké horúčky, zimnica, nevoľnosť a vracanie.

Chronická pyelonefritída sa vyskytuje u ľudí s vrodenými chybami močových ciest, ktoré spôsobujú spätné vtekanie moču do ľadvín. Priebeh chronického zápalu sa neprejavuje žiadnymi príznakmi, zistiť sa dá iba z vyšetrenia moču.

Vyhnúť sa zápalom ľadvín najlepšie prevenciou a to dodržiavaním pitného režimu. Pravidelným močením sa močové cesty prečistia a tak sa zabráni prieniku baktérií do močových ciest. U ženského pohlavia je veľmi dôležitá osobná hygiena v intímnych partiách hlavne po pohlavnom styku. K prevencií patrí aj pitie brusnicového džúsu, konzumácia potravín bohatých na vitamíny E a C alebo cesnaku.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal vaječníkov Zápal vaječníkov je závažné ochorenie, ktorým sú postihnuté […]
  • Zápal ďasien Zápal ďasien odborne gingivitis je označením pre zápal, […]
  • Zápal sedacieho svalu Pôvod ochorenia sedacieho svalu, zápal sedacieho svalu sa odborne […]
  • Zápal pošvy Veľmi častou príčinou, prečo navštevujú ženy a dievčatá […]
  • Zápal slepého čreva Správne pomenovanie pre zápal slepého čreva je zápal červovitého […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.