Zápal krčka maternice

Zápal krčka maternice

Latinský názov cervicitída je označenie pre zápal krčka maternice. Cervicitída môže mať bakteriálny, vírusový alebo mykotický pôvod. Tieto baktérie, huby a vírusy ochromujú drobné hlienovité žliazky krčka maternice. Najčastejšie však zápal spôsobujú dve baktérie a to Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Zápal sa veľmi ľahko môže rozšíriť aj na maternicu, vajíčkovody a vajcovody, preto treba lekársku pomoc vyhľadať čo najskôr, aby sa predišlo rozšíreniu zápalu. Ak má gynekológ podozrenie, že pacientka môže trpieť zápalom krčku maternice robí sa vyšetrenie pomocou pošvových zrkadiel. Z výsledkov tohto vyšetrenia sa zisťuje prítomnosť baktérií na dne pošvy.

Pri cervicitíde môžeme rozlíšiť dve formy zápalu a to:

–          akútny zápal krčku maternice,

–          chronický zápal krčku maternice.

K akútnym príznakom zápalu krčka maternice patria bolesti v krížoch, bolesti pri menštruácií a taktiež pri pohlavnom styku, zvýšená teplota až zimnica. Charakteristický je aj hustý výtok hnisu a hlienu.

Chronický zápal krčku maternice prebieha tak povediac bez príznakov a vo väčšine prípadov spôsobuje neplodnosť žien.

Pri zápale krčku maternice je liečba založená na podávaní protizápalových liekov a antibiotík. Keďže sa zápal šíri pohlavným stykom odporúča sa úplná sexuálna abstinencia v infekčnom období alebo chránený pohlavný styk s použitým prezervatívu.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.