Zápal hrudnej kosti

Zápal hrudnej kosti

Hrudník chráni životne dôležité orgány ako sú srdce a pľúca. Skladá sa z hrudnej kosti, čiže mostíka, rebier a hrudníkových stavcov. Hrudná kosť sa nachádza na prednej stene hrudníka pod kožou a skladá sa z rukoväte a mečovitého výbežku.

Keď sa zapáli na hrudnej kosti miesto, na ktoré sa upínajú rebrá vtedy môžeme stanoviť diagnózu zápal hrudnej kosti. Z medicínskeho hľadiska však nejde o tzv. zápal hrudnej kosti alebo o zápal, ktorý postihuje väčšinou kĺby a chrupavku. Tento zápal nie je vôbec nebezpeční a predpokladá sa, že za pár dní by mal aj bez akejkoľvek liečby samovoľne ustúpiť. Vyskytnúť sa môžu mierne bolesti, ktoré sa dajú zmierniť liekmi proti bolesti.

Typickým príznakom zápalu hrudnej kosti  je pálčivá bolesť, ktorá vzniká dôsledkom stlačenia hrudnej kosti.

Veľmi ojedinelým ochorením hrudnej kosti je tzv. Tietzeho syndróm, ktorý spôsobuje bolestivé zhrubnutie chrupaviek rebier v miestach, kde sa rebrá pripájajú na hrudnú kosť. Príčina vzniku zápalu hrudnej kosti nie je doposiaľ lekárom známa. Príznaky tohto syndrómu môžu pretrvávať niekoľko mesiacov až rokov, a preto je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Lekár nasadí účinné lieky, ktoré odstránia neutíchajúcu bolesť v hrudnej kosti.

Keďže zápal vo väčšine prípadov ustúpi sám liečba si nevyžaduje podávanie antibiotík či liekov, ktoré by zmiernili alebo utíšili bolesti.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal pečene Zápal pečene alebo hepatitída je veľmi závažné postihnutie […]
  • Zápal priedušiek Zápalu priedušiek alebo bronchitíde predchádza prechladnutie alebo […]
  • Zápal sliznice Pod pojmom sliznica rozumieme epitelové tkanivo, ktoré obklopuje […]
  • Zápal okostice Zápal okostice alebo odborne lekársky povedané periostitis je […]
  • Zápal spojiviek Zápal spojiviek nie je nebezpečný, ale patrí medzi bežné nákazlivé […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.