Zápal hrdla

Zápal hrdla

Zápal hrdla alebo lekársky povedané angínu spôsobujú veľmi často vírusy alebo baktérie. Najrozšírenejšou formou je chrípkový vírus alebo veľmi známe sú aj adenovírusy, coxackievírus B, RS-vírusy, vírus parainfluenzy a poprípade aj rinovírus. Medzi rozšírené baktérie, ktoré spôsobujú zápal hrdla sú Streptococus pneumoniae a Staphylococcus aureus. Angínou najčastejšie trpia deti, no vyskytuje sa aj v dospelosti.

Angínu sprevádzajú typické príznaky ako vysoká horúčka, hustý kašeľ, bolesť v krku, škrabanie, opuchnutie a začervenanie mandlí.

Ak zápal hrdla zapríčinil niektorý zo spomínaných vírusov sú symptómy príznačné miernou horúčkou, výraznými bolesťami hrdla a nechutenstvom do jedla. Často sa môže objaviť u pacienta nádcha a zachrípnutie, ktoré môže pretrvávať až niekoľko dní.

Zápal hrdla spôsobený baktériami sa vyznačuje veľmi rýchlym začiatkom. Príznakmi bakteriálnej angíny sú vracanie, bolesti brucha, nepríjemné bolesti hrdla a sťažené prehĺtanie.

Vyšetrenie lekárom je pri zápale hrdla nevyhnutné. Ak lekár zistí u pacienta vírusové ochorenie pomáhajú domáce teplé obklady na krk, kloktanie slanou vodou alebo šalviovým čajom. Ak zápal hrdla sprevádza horúčka podáva sa Paracetanol alebo poprípade Ibuprofen, ktoré zmierňujú horúčku a tlmia bolesť. Ak angínu spôsobili baktérie je nevyhnutná liečba penicilínom, ktorý je proti baktériám najúčinnejší.

Pred týmto ochorením je dobré  preventívne sa chrániť. Najlepším spôsobom ako predísť zápalu hrdla je upevňovanie imunitného systému.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal sliznice Pod pojmom sliznica rozumieme epitelové tkanivo, ktoré obklopuje […]
  • Zápal priedušnice Priedušnica tvorí spojku medzi hrtanom. Rozdeľuje sa na dve hlavné […]
  • Zápal ucha Zápal ucha, respektíve jeho vonkajšej časti je často sprevádzaný […]
  • Zápal prsníkov Zápal prsníkov postihuje ženy v každom veku. Najväčšiu skupinu […]
  • Zápal spojiviek Zápal spojiviek nie je nebezpečný, ale patrí medzi bežné nákazlivé […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.