Zápal dutín

Zápal dutín

Bolesti hlavy, upchatí nos, horúčka, to sú príznaky zápalu nosných dutín.  Zápalu dutín predchádza nachladnutie alebo chrípka. V priebehu nachladnutia do vrstiev slizníc v nose prenikajú vírusy, ktoré sa prenášajú buď priamym stykom alebo vdychovaním kvapiek naplnených vírusmi z nosa a ich vdychovaním inými osobami.

Z medicínskeho hľadiska sa delí zápal dutín na akútny a chronický zápal.

Prejavmi zápalu dutín akútneho charakteru sú bolesti hlavy a často krát aj nepríjemne vyzerajúci hnisavý výtok z nosa. Táto forma zápalu začína zvyčajne po nádche a trvá niekoľko dní až týždňov. Liečba zápalu dutín je založená na osvedčenej potnej kúre v oblasti tváre. Na uvoľnenie priechodnosti nosových dutín sa používajú nosové kvapky. Ak zápal po týždni neustúpi je nevyhnutný výplach chorej dutiny a aplikácia antibiotík do postihnutej nosnej dutiny.

Pri chronickom forme sú príznaky zápalu dutín sprevádzané bolesťami v oblasti chorej dutiny a objavuje sa aj hnisavý výtok z nosa. Pacient má zhoršenú aj čuchovú schopnosť.

Prevencia pred zápalom dutín spočíva v prijímaní dostatočného množstva tekutín. Na zriedenie hlienu a uvoľnenie upchatých nosných dutín pomôže horúci kurací vývar. Prečistiť dutiny značne pomôže konzumácia jedál ochutených feferónkami, chrenom či cesnakom. Potlačiť a zmierniť bolesti na krátku dobu dokáže aj horúci kúpeľ či teplé obklady na čelo.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal apendixu Pod názvom zápal apendixu rozumieme zápal slepého čreva no však […]
  • Zápal okostice Zápal okostice alebo odborne lekársky povedané periostitis je […]
  • Zápal priedušiek Zápalu priedušiek alebo bronchitíde predchádza prechladnutie alebo […]
  • Zápal hrdla Zápal hrdla alebo lekársky povedané angínu spôsobujú veľmi často […]
  • Zápal mandlí Zápal mandlí alebo odborne povedané angína je veľmi bežné […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.