Zápal ďasien

Zápal ďasien

Zápal ďasien odborne gingivitis je označením pre zápal, napuchnutie a krvácanie ďasien, ktoré zapríčiňujú baktérie bežne sa vyskytujúce na zuboch. Baktérie vytvárajú na zuboch priliehajúci biely povlak. Pokiaľ sa povlak denne dôkladne neodstraňuje, vytvárajú baktérie jedovaté látky, ktoré dráždia ďasná. Ďasná následne sčervenajú, napuchnú a zvyknú neustále krvácať. V konečnej fáze zničia jedovaté látky tkanivo ďasien a spôsobia uvoľnenie zuba z ľôžka. Výsledkom je paradentóza, teda konečné štádium ochorenia ďasien.

Najčastejšie je zápal ďasien výsledkom nedostatočnej hygieny ústnej dutiny alebo nesprávnym čistením zubov.

Príznakmi zápalu ďasien sú nepríjemne zapáchajúci dych, začervenanie a zdurenie ďasien, hnis medzi zubami, uvoľňovanie a vypadávanie zubov alebo krvácanie ďasien pri čistení zubov alebo konzumácií potravy. Tieto symptómy sú príznačné pre zápal ďasien a návšteva zubného lekára je nevyhnutná.

Predísť tomuto ochoreniu ďasien sa dá iba dostatočnou hygienou ústnej dutiny a správnou technikou čistenia zubov. Základom pri zápale ďasien je udržiavať miesto dostatočne čisté. Zuby by sa mali čistič trikrát denne a minimálne tri minúty. Používanie dentálnej nite, ústnej vody a kefky s mäkkými štetinkami je nesmierne dôležité. Štetiny zubnej kefky sa nedostanú do priestoru medzi zubami, preto je používanie dentálnej nite nevyhnutné. Kefky s príliš tvrdými štetinami poškodzujú ďasná a zapríčiňujú tak zápal. Aj vyplachovaným ústnej dutiny vodou po jedle sa dá zamedziť zápalu ďasien, pretože aj čistá voda môže spláchnuť povlak.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal ďasien

 1. Karolína

  prišla som do dvojtýždňovky a dostala som zápal ďasien. Zub ma tak začal bolieť, že som si už myslela, že vezmem jednoducho kliešte a vytrhnem si ho. Samozrejme, toto bola dlhodobejšia záležitosť , mám totižto protézy a dolná ma systém koľajničiek (7 rokov) nuž oškiera ďasná viac a viac pri jedení. Lekárka mi povedala, že tu už môžeme len čakať, do času kým to ešte ako tak vydrží.
  Bolesť neustávala, nuž som si prečítala niečo na nete o zápale ďasien. Boli tam rôzne odporúčania, ktoré ľudia vyskúšali nuž vyskúšala som aj ja niektoré triky a veľmi mi pomohli.
  1. Každý deň som si urobila čaj zo šalvie a vyplachovala som si ústa po umytí zubov.
  2. Potierala som si ďasná šťavou z čerstvo nastrúhaného zázvoru. Šťavu som si dala do misky a priebežne počas dňa potierala vždy vpláchnuté ústa. Zvyšok nastrúhaného zázvoru som dala do vody, kde som nastrúhala kôru z bio citróna, vyžmýkala citrón a ostatok som pokrájala a dala do vody so zázvorom. Pridala som aj pár klinčekov. Toto som pila počas dňa ako pitný režim.
  3. Občas som striedala potieranie zázvorovou šťavou aj extraktom z kostihoja (koreň kostihoja v liehu -doma vyrobené).
  4. Pila som skorocelový čaj vždy na raňajky.
  Už po dvoch dňoch som cítila úľavu a ďasná nemám citlivé, zub prestal bolieť. Samozrejme, že to neznamená, že nenavštívim zubného lekára.
  Bola to len taká prvá pomoc, keď som začala byť zúfalá v práci z bolesti zubov.
  Našťastie pracujem ako opatrovateľka a v záhrade moje babičky boli bylinky a ostatné sme kúpili. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.