Zápal bedrového kĺbu

Zápal bedrového kĺbu

Postihnutie chrupavky a kosti spôsobuje chronické zápalové ochorenie bedrového kĺbu. Infekcia sa na kĺby bedier prenáša pri poraneniach alebo z iného zápalového ložiska v tele. Tento zápal sa vyskytuje najbežnejšie u malých detí vo veku 3– 10 rokov. Trpí ním prevažná väčšina mladých chlapcov. Dievčatá sú týmto ochorením postihnuté len veľmi zriedkavo.

Postihnutý bedrový kĺb opuchne, koža nad ním je červená a teplá, jeho pohyby sú sprevádzané prudkou poprípade bodavou bolesťou, ktorá sa nie vždy pociťuje v kĺbe postihnutom zápalom. Pacient vo väčšine prípadov trpí nespavosťou, malátnosťou a vyčerpaním organizmu. Môžu sa objaviť aj vysoké teploty, ktoré sú striedané zimnicou. Ďalšími symptómami zápalu bedrového kĺbu je obmedzená pohyblivosť, strnulosť a nestabilita kĺbu, ktorý je postihnutý zápalom.

Toto zápalové ochorenie spôsobuje stenšovanie chrupavky, nadmerné tvrdnutie kosti, ktorá má nepravidelný tvar a zvyčajne tvorí aj cysty. Vznik zápalu zapríčiňuje aj tvorbu tŕňovitých výrastkov na povrchu kosti a tieto výrastky sú zodpovedné za vznik silného zápalu.

Základom liečby je pokoj na lôžku. Ďalej je liečba založená na podávaní nesteroidových protizápalových liekov, ktoré tlmia bolesť. Cieľom je zlepšiť alebo aspoň zachovať pohyblivosť postihnutého bedrového kĺbu. Vo veľmi vážnych až chronických prípadoch môže vyvesenie dolnej končatiny odľahčiť namáhajúci kĺb a priniesť postihnutému pacientovi dočasnú úľavu od neutíchajúcej bolesti.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal kĺbov Zápal kĺbov, lekársky zvaný artritída, je sprevádzaná rannými […]
  • Zápal žily Zápalmi žíl alebo flebiditou bývajú postihnuté väčšinou dolné […]
  • Zápal kolena Zápalom kolien trpia najmä športovci, či už sa jedná o aktívnych […]
  • Zápal krčka maternice Latinský názov cervicitída je označenie pre zápal krčka maternice. […]
  • Zápal vaječníkov Zápal vaječníkov je závažné ochorenie, ktorým sú postihnuté […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.