Zápal apendixu

Zápal apendixu

Pod názvom zápal apendixu rozumieme zápal slepého čreva no však ľudové pomenovanie pre zápal slepého čreva nie je presný. Ide skôr o zápal červovitého prívesku, ktorý sa nachádza na konci slepého čreva a jeho dĺžka sa pohybuje v rozmedzí od  2 do 20 centimetrov. Toto ochorenie sa najčastejšie postihuje mladých ľudí vo veku približne 30 rokov.

Zápal apendixu vyvolávajú najčastejšie mikróby, ktoré sa do červovitého prívesku dostali buď z čreva alebo krvnou cestou.

Zápal začína náhlou rezavou bolesťou v podbruší, pričom bolesť je najintenzívnejšia pri hlbokom nadýchnutí. Chorý pacient má teplotu, ktorú sprevádza aj pocit slabosti či malátnosti, jeho dych je zrýchlení a môže sa objaviť aj nevoľnosť alebo zvracanie.

Akútna forma zápalu môže spôsobiť prasknutie slepého čreva čiže prederavenie červovitého prívesku. Neodkladne sa vyžaduje hospitalizácia a následne operačný zákrok tzv. laparoskopiu, aby sa zabránilo závažným komplikáciám. Operácia je náročná a výrazne ohrozuje život pacienta.

Zdĺhavý zápal apendixu vzniká buď prechodom z prudkého zápalu alebo sa vyvíja samovoľne od začiatku. Jediným spôsobom ako tento zápal potlačiť je chirurgický zákrok.

Menej závažné formy zápalu sa liečia podávaním antibiotík a prikladaním studených obkladov alebo ľadu na oblasť brucha. Pacient počas liečby musí dodržiavať prísnu diétu a počas prvých dvoch týždňov mu je podávaná iba tekutá strava.

Ďalšie zaujímavé odkazy:

  • Zápal okostice Zápal okostice alebo odborne lekársky povedané periostitis je […]
  • Zápal dutín Bolesti hlavy, upchatí nos, horúčka, to sú príznaky zápalu nosných […]
  • Zápal sliznice Pod pojmom sliznica rozumieme epitelové tkanivo, ktoré obklopuje […]
  • Zápal priedušnice Priedušnica tvorí spojku medzi hrtanom. Rozdeľuje sa na dve hlavné […]
  • Zápal stredného ucha Zápal stredného ucha alebo lekársky povedané Otitis Media je […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.